PRAŽSKÉ HUDEBNÍ VEČERY PAVLA ŠPORCLA

Pražské hudební večery Pavla Šporcla

Pražské hudební večery je cyklus komorních koncertů, který po 30 letech převzal od kytaristy Lubomíra Brabce houslista Pavel Šporcl. Bude pokračovat v tradici koncertů špičkových českých umělců. Divákům se tak představí kromě samotného Pavla Šporcla držitelka tří Cen Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, herečka a zpěvačka Bára Šporclová Kodetová, kytarista a skladatel Lukáš Sommer, akordeonista Vojtech Szabo, M. Nostitz Quartet a na závěrečném koncertu cyklu se můžete těšit na oba hlavní protagonisty – Lubomíra Brabce a Pavla Šporcla.

Cyklus probíhal 30 let v Praze, zejména v Anežském klášteře, Španělské synagoze, v kostele sv. Šimona a Judy, některé významné koncerty pak v Rudolfinu a v poslední době v Profesním domě UK MFF na Malostranském náměstí. V průběhu let se na podiu vystřídali také mladí úspěšní interpreti, vítězové mezinárodních soutěží, ze kterých se pak staly skutečné hvězdy. Byli to Pavel Šporcl, Markéta Janoušková, Jan Mráček, Ivan Vokáč, Kateřina Javůrková, Julie Svěcená, Olga Šroubková, Karolína Cingrošová Žmolíková a mnoho dalších.

Mladé umělce bude na koncerty cyklu zvát i Pavel Šporcl, který jim chce pomáhat budovat hudební kariéru. Cyklus se stal jedním z nejúspěšnějších cyklů komorní hudby v Praze.

Pořadatel: ŠPORCL ARTS Agency s.r.o.
Ada Slivanská 608 332 830, ada@pavelsporcl.com
Martina Fišerová 725 768 422, martina@pavelsporcl.com
www.pavelsporcl.com, www.sporclarts.com

5. 10. 2021 Zahajovací koncert: Pavel Šporcl – Paganiniana

Klášter sv. Anežky České – 19:00
Národní galerie Praha, Anežská 12, 110 00 Staré Město

Pavel Šporcl – Paganiniana
„Mount Everest houslového repertoáru“

Pavel Šporcl natočil v průběhu roku 2020 nové album Paganiniana. Po několika nosičích mimo oblast klasické hudby se tímto albem vrací do niternějších hudebních sfér a repertoáru, který je mu nejbližší. Na desku Paganiniana si vybral skladby, které patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. K těmto skladbám patří Paganiniho Capriccio č. 24, Milsteinova Paganiniana, Ernstova Poslední růže, Schnittkeho dílo A Paganini či vlastní virtuózní variace na píseň Kde domov můj. Velmi záslužným počinem je bezesporu světová premiéra nahrávky skladby Capriccio prvního velkého českého houslového virtuóza Josefa Slavíka a Kadence k houslovému koncertu N. Paganiniho od největšího českého houslisty historie Jana Kubelíka.

Album vychází v srpnu 2021 (celosvětově v říjnu 2021) u světoznámé německé firmy Hänssler Classic. Pavel Šporcl se tím v katalogu nahrávek zařadil vedle takových světových hvězd klasické hudby, jako jsou dirigenti Herbert Blomstedt, Sir Colin Davis, Christian Thielemann, klavírista Gerhard Oppitz či housloví kolegové Christian Tetzlaff a Frank Peter Zimmermann. V současné době již Pavel Šporcl jedná o dalších nahrávkách pro tento mimořádný label.

Tradiční turné v průběhu podzimních měsíců na album Paganiniana navazuje. Program vychází z nahraných skladeb, aby mohli posluchači sami slyšet tento mimořádný repertoár. Zastávky turné zahrnují krajská a okresní města ČR. Vzhledem k intimnímu repertoáru se koncerty uskuteční v komornějších sálech. Hostem koncertů je kytarista a skladatel Lukáš Sommer, se kterým Pavel Šporcl zahraje skladby N. Paganiniho a L. Sommera. Paganini byl sám vynikající kytarista, a mnoho jeho skladeb napsal právě pro kombinaci těchto dvou nástrojů.

Účinkuje: Pavel Šporcl – housle
Host: Lukáš Sommer – kytara

Vstupenky: eshop.sporclarts.com

26. 10. 2021 Bára Kodetová – Tam za tou duhou

Profesní dům Matematicko fyzikální fakulty – 19:00
Malostranské nám. 25, 118 00 Malá Strana

V krásném programu koncertu herečky a zpěvačky Barbory Kodetové zazní písně z muzikálů, jakými jsou Yentl a Sunset Boulevard, či šansony Hany Hegerové, Barbry Streisand a dalších kolegyň zpěvaček – hereček.

Bářin podmanivý hlas a hluboký, citlivý projev podkreslí klavírista Michal Worek a M. Nostitz Quartet ve složení Petr Bernášek – 1. housle, Václav Vacek – 2. housle, Pavel Hořejší – viola a Petr Šporcl – violoncello. V duetu se svým manželem Pavlem Šporclem přednese Bára píseň Hany Hegerové „Lásko má“ a s violoncellistou Petrem Šporclem „Krásně sis to vymyslel“.

Michal Worek je nejen klavírista, ale také zkušený aranžér a skladatel a Bára má v jeho osobě vnímavého partnera. Jeho skladba „The Circle of Infinity“ zazní za doprovodu kvarteta, které se v programu objeví i se samostatným vstupem.

Vstupenky: eshop.sporclarts.com
Ticketportal.cz

23. 11. 2021 Jana Šrejma Kačírková – Kdy láska přilétá & křest CD

Profesní dům Matematicko fyzikální fakulty – 19:00
Malostranské nám. 25, 118 00 Malá Strana

“Věřím na osud, věřím, že všechno se děje tak, jak má a tehdy, kdy má. Věřím i v to, že se sny plní. Odjakživa jsem si přála a snila o tom mít vlastní CD. Když jsem na tomto svém prvním albu začala pracovat, pochopila jsem, že je to jedna z věcí, která mě opravdu baví. Nemluvím jen o tom postavit se před mikrofon, zpívat a nahrávat. Myslím tím celý proces výběru skladeb, zkoušení s klavírem, schůzky s producenty atd. To vše je nádherná práce.

Začala jsem toto CD nahrávat v době, kdy nás opustila moje drahá paní profesorka a celoživotní rádkyně, česká operní pěvkyně Libuše Domanínská. Všechny skladby, které na albu zpívám, jsou výhradně z jejího archivu.

Některé písňové cykly jsou dokonce ručně psané samotným autorem a Libušce věnované. Ona sama mnohé z nich často zařazovala do svých koncertních programů a měla je moc ráda.

Byla to ona, kdo mě naučil, že každý tón musí mít obsah a každé slovo má být pravdivé. Vybrala jsem proto písně, které přináší emoce a zároveň budou pro poslu-chače jistě v mnohém neznámé a objevné!

Tímto albem bych chtěla vzdát svojí milované paní profesorce hold a tam nahoru poděkovat za všechno, co mě naučila a čím mě obohatila!”

S láskou, Jana Šrejma Kačírková

Jana Šrejma Kačírová – soprán
Mikoláš Troup – klavír

Vstupenky: eshop.sporclarts.com

2. 12. 2021 Pavel Šporcl – Vánoce na modrých houslích

Betlémská kaple na Žižkově – 19:00
Prokopova 4/2856, Praha 3-Žižkov

Veřejná generální zkouška – 17:00

Ve spolupráci s městskou částí Praha 3

Unikátní vánoční program plný vánočních písní, melodií a koled navazuje na nejprodávanější album roku 2017 Christmas on the Blue Violin a úspěšné stejnojmenné turné provedené v prosinci téhož roku.

Vedle skladeb barokních skladatelů navozujících atmosféru adventního zklidnění a náladu nadcházejícího svátečního období, zazní i skladby ve speciálních aranžích pro modré housle Pavla Šporcla.

Nechybí v něm oblíbené zahraniční koledy jako je Tichá noc, dětmi milované Rolničky, skladba Modlitba, vlastní kompozice Pavla Šporcla a v neposlední řadě tradiční české vánoční koledy, a jako přídavek hymna českých Vánoc Narodil se Kristus Pán.

PROGRAM:

Johann Pachelbel – Kánon D dur
Arcangelo Corelli – Concerto grosso č. 8 g moll op. 6 Vánoční
Dvě písně v podání Zuzany Stirské & Fine Gospel Time
česká koleda – Pásli ovce Valaši (arr. Lukáš Sommer)
německá koleda – Franz Xaver Gruber – Tichá noc (arr. Jon Cohen, Geoff Lawson, Pavel Šporcl)
irská koleda – Wexford Carol (arr. Geoff Lawson, Jon Cohen, Pavel Šporcl)
Pavel Šporcl – Alla Trepack pro dvoje housle (inspirováno hudbou P. I. Čajkovského)
Pavel Šporcl – Modlitba
James Pierpont – Rolničky (arr. Jon Cohen, Geoff Lawson, Pavel Šporcl)
Pásmo koled v úpravě Lukáše Sommera

Účinkují:
Pavel Šporcl – housle
Zuzana Stirská & Fine Gospel Time
Komorní orchestr Praga Camerata – umělecký vedoucí Pavel Hůla

Vstupenky: eshop.sporclarts.com

 

15. 2. 2022 Vojtech Szabó – Play accordion

Profesní dům Matematicko fyzikální fakulty – 19:00
Malostranské nám. 25, 118 00 Malá Strana
VOJTECH SZABÓ – PLAY ACCORDION

Program představuje akordeon jako sólový nástroj. Navazuje na debutové album „Vojtech Szabó: Play Accordion“ , které bylo vydané v roce 2018. Repertoár koncertu Vojtecha Szabó zahrnuje virtuózní skladby od tradičního argentinského tanga až po tango nuevo Astora Piazzolli, francouzské valse mussette, filmovou hudbu, vlastní skladby, jazz / swing a skladby Richarda Galliana.

Program:
ASTOR PIAZZOLLA Oblivion
RICHARD GALLIANO Tango pour Claude, Spleen, French Touch
ALBERT VOSSEN Sonnenstich
RICHARD GALLIANO / ALAIN MUSICHINI – Song for Joss
YANN TIERSEN Le Banquett, La valse d´Amelie, La noyée
EDITH PIAF La vie en rose
VOJTECH SZABÓ Song for Julie
ANTOLII BELOSHITZKY Flamenco
RICHARD GALLIANO Perle, Laurita
VOJTECH SZABÓ Szabotage
ASTOR PIAZZOLLA Yo soi Maria, Libertago

Vstupenky: eshop.sporclarts.com

22. 3. 2022 M. Nostitz Quartet – On a Ona

Profesní dům Matematicko fyzikální fakulty – 19:00
Malostranské nám. 25, 118 00 Malá Strana

PROJEKT MENDELSSOHN: ON A ONAV hudbě sourozenců Fanny a Félixe Mendelssohnových se mísí romantická melodičnost Franze Schuberta
s kompoziční dokonalostí Johanna Sebastiana Bacha. Oba velikáni byli pro ně nekonečnou celoživotní inspirací. Přesto, že Fanny je v dnešní době již téměř neznámou, zanechala na 500 skladeb, většinu v rukopise. Ideově i kompozičně si jsou sourozenci velmi blízcí – možnost slyšet jejich kvartety na jednom koncertě je nevšedním zážitkem.

FÉLIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY
Capriccio a Fuga

FANNY HENSEL MENDELSSOHN
Smyčcový kvartet Es dur

FÉLIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY
Smyčcový kvartet č. 1 D dur op. 44

Vstupenky: eshop.sporclarts.com

26. 4. 2022 Závěrečný koncert: Lubomír Brabec & Pavel Šporcl. Mladí umělci hudební akademie & Světluška

Profesní dům Matematicko fyzikální fakulty – 19:00
Malostranské nám. 25, 118 00 Malá Strana

Na cyklus koncertů Pražské hudební večery zve Pavel Šporcl umělce agentury ŠPORCL ARTS Agency. Uzavře ho se svým hostem Lubomírem Brabcem, od nějž cyklus převzal. Stejně jako on podporuje i Pavel Šporcl mladé umělce, nastupující generaci budoucích kolegů. Proto i jim dává na cyklu koncertů prostor k předvedení jejich zralého mistrovství. Jsou to studenti konzervatoří, ale i děti, které teprve chodí do Základní umělecké školy. Přesto je jejich talent, píle a hudební cítění na úrovni mistrů. Také nevidomí mladí hudebníci budou ozdobou večera – Pavel Šporcl je ambasadorem nadačního fondu “Světluška”, který se o nevidomé a jejich umělecký rozvoj dlouhodobě stará.

Vstupenky: eshop.sporclarts.com

Pin It on Pinterest

Share This