|
Vážení a milí přátelé,
možná jste přehlédli náš email, ve kterém jsme Vás psali o všem novém, co se v agentuře ŠPORCL ARTS událo a co jsme pro Vás připravili. Protože si myslíme, že by byla škoda Vás o těchto novinkách neinformovat, dovolujeme si Vám tento bulletin poslat znovu.
I když stále žijeme v režimu nuceného klidu umělců a všechny kulturní akce jsou i nadále zakázané, my v agentuře jsme v minulém období nezaháleli a uskutečnili celou řadu projektů a koncertů. Dnes Vám přinášíme souhrn toho nejlepšího, co se nám v poslední době povedlo.
Koncert ke znovuotevření Národního technického muzea v Praze.
V rámci cyklu koncertů Hudba mezi lokomotivami, který jsme připravili společně s muzeem, zahrál skvělý kytarista a skladatel Lukáš Sommer 15. února 2021 své Kytarové gala v jednotlivých vybraných expozicích muzea. Koncert byl tak i virtuální prohlídkou nevšedních prostor muzea. V programu zazněly skladby hlavního protagonisty a N. Paganiniho. Společně s Lukášem vystoupil i Pavel Šporcl, který je zároveň patronem celého cyklu. Na záznam celého koncertu se můžete podívat zde.
Na další koncert z cyklu Hudba mezi lokomotivami se můžete těšit 15. března v 19 hodin. Jana Šrejma Kačírková, Lukáš Sommer a M. Nostitz Quartet společně vystoupí s programem “Smír mezi ctností a krásou“, ve kterém zazní skladby W. A. Mozarta, J. Myslivečka, Ch. W. Glucka, jako skladatel se představí i Lukáš Sommer.
Pro další informace sledujte náš facebook.
|
|
Naše operní hvězda, sopranistka a čerstvá držitelka tří Cen Thálie Jana Šrejma Kačírková natáčela na začátku února své první profilové album pro vydavatelství Arco Diva. Bude se jmenovat “Kdy láska přilétá” a je Janinou poctou nedávno zesnulé legendě české opery a její učitelce Libuši Domanínské.
Na CD se objeví skladby od Jindřicha Jindřicha, Josefa Křičky, Jana Kunce a Zdeňka Blažka. Ten pro paní Domanínskou napsal mimo jiné dva cykly lidových písní, které na tomto albu také zazní.
Libuše Domaninská byla pro Janu naprosto zásadní osobností v jejím životě. O jejich krásném vztahu promluvila Jana pro portál Klasika Plus.
|
|
Jeden z nejepších smyčcových souborů současnosti – Zemlinského kvarteto – pokračovalo ve svém cyklu 4+ a 20. ledna 2021 odehrálo z prostředí Městské knihovny v Praze úvodní koncert z tohoto cyklu. Ten je letos věnován soubornému provedení smyčcových kvartetů A. Dvořáka jako pocta tomuto skladateli k 180. výročí jeho narození. Cyklus bude pokračovat dalšími pěti koncerty, sledujte facebook kvarteta nebo jeho webové stránky. Speciálním hostem na květnovém koncertě bude i Pavel Šporcl.
|
|
Velkého úspěchu dosáhl akordeonista a skladatel Vojtech Szabó se svým druhým albem “Szabotage”. To se právem stalo Albem týdne Českého rozhlasu Jazz.
V jeho rukách nástroj ožívá neuvěřitelnou škálou podmanivých tónů, střídá barvy a tempa, aby posluchače přivedl až k vrcholnému požitku z hudby. Celé album je provedeno v moderních aranžích, ovšem při zachování Vojtechovy virtuozity, a tím má možnost zaujmout i širší publikum než jen vyznavače klasického, mnohdy až těžko stravitelného jazzu. Na albu zní libozvučné melodie plné hudebních nálad, emocí a napětí. Vy si můžete vychutnat titulní skladbu alba Szabotage.
|
|
Robert Kružík patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Rok 2020 pro něj byl velmi úspěšný. Debutoval na Pražském jaru a získal Cenu Jiřího Bělohlávka, na počest tohoto špičkového dirigenta udělovanou každoročně umělcům do 30 let za mimořádný přínos v jejich oboru. A též přijal nabídku stát se od příští sezóny šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.
8. února 2021, opět bohužel bez účasti publika, dirigoval ve speciálním koncertu Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Vy si tento koncert také můžete vychutnat.
|
|
Pavel Šporcl dokončil desku Paganiniana pro jedno z nejúspěšnějších světových vydavatelství Hänssler Classic. Na tomto albu jsou nahrány nejobtížnější skladby houslového repertoáru pro sólové housle: N. Paganini – Capriccio č. 24, J. Slavík – Caprico (světová premiéra), H. W. Ernst – Poslední růže, A. Schnittke – A Paganini, F. Kreisler – Recitativ a Scherzo, P. Šporcl – Kde domov můj, N. Milstein – Paganinianan a jako bonus Cadenza ke Koncertu D dur N. Paganiniho od J. Kubelíka. Touto deskou se Šporcl řadí mezi světové virtuosy, kteří natočili podobný repertoár. V katalogu nahrávek Hänssler Classic se zařadl k takovým hvězdám klasické hudby, jako dirigenti Herbert Blomstedt, Sir Colin Davis, Christian Thielemann, klavírista Gerhard Oppitz či houslový kolegové Christian Tetzlaff a Frank Peter Zimmermann. Album Paganiniana vyjde celosvětově během dubna 2021.
|
|
Polský hudební server Gazeta Wyborcza přinesl velký článek a rozhovor s manažerem I. Sokalem z jedné z největších agentur Askonas Holt “Svět po pandemii” a věnoval se ve značné míře i Pavlu Šporclovi. Pod titulkem “Klasická hudba trpí pandemií. Nejistota paralyzuje největší orchestry” se zabývá situací v klasické hudbě.
Pokládá otázku, kdo je nositelem změn v různých oblastech podnikání, tedy i v klasické hudbě. V České republice za takového člověka označil právě Pavla Šporcla s jeho slavnými modrými houslemi. S image rockové hvězdy a showmana a se schopností zaujmout publikum začal mezi prvními streamovat své Koncerty v obýváku. Tento projekt se rychle stal populární a prestižní server Violin Channel Pavla oslovil s nabídkou provést svůj koncert jejich programu VC Living Live.
Pro tento kanál pak Šporcl odehrál dva koncerty a ve světové premiéře zazněl Čajkovského a Mendelssohnův houslový koncert, kompletní skladba na předem připravený základ symfonického orchestru, který musel sestříhat a upravit tak, aby vyhovoval jeho tempu a pojetí.
A ještě jedna zmínka o Pavlu Šporclovi ve světových médiích proběhla, tentokrát prestižní britský server Spectator uvedl, že považuje Pavlovu nahrávku Korngoldova houslového koncertu z roku 2009 za jednu z nejlepších vůbec. Blahopřejeme!
|
|
Přejeme Vám, ať další dny přinesou méně zmatků a více dobrých informací. Váš tým ŠPORCL ARTS Agency
|
|