Milí přátelé,

máme za sebou další týden a já k Vám opět přicházím se souhrnem toho, co mě zaujalo, potěšilo i rozladilo v týdnu

 

1. – 5. února 2021. 

Narazil jsem na knihu Velké procesy – právo a spravedlnost v dějinách:

Jsou v ní kapitoly od různých autorů o významných soudních procesech, které zasáhly do vývoje lidské společnosti. Kniha zajímavým způsobem přibližuje různé historické výklady spravedlnosti a práva. Autoři sledují dlouhé dějinné období od procesů ve starověkém Egyptě, přes soudní procesy s významnými osobnostmi jako byl Sokrates, Jan Hus, Jana z Arku, Galileo Galilei, Oscar Wilde až po procesy novodobé jakými bylo vyšetřování požáru Říšského sněmu nebo Osvětimský proces. Jednotlivé studie však nejsou pouze souhrnem přesných historických dat, ale i posuzováním vztahu práva, spravedlnosti a moci v dějinách lidstva.

Zaujal mne nález Ústavního soudu

rep. změna volebního zákona. Myslím, že se politici budou muset hodně snažit o to, jak ho implementovat do našeho systému. A velmi zajímavý je k tomuto tématu článek na Seznamu, jak by dopadly volby, kdyby nový zákon už platil v roce 2017…Přečtěte si sami.

N. Paganini – 24 Capriccií

Začal jsem cvičit 24 Capriccíi N. Paganiniho. Tedy jedno po druhém, samozřejmě. Jsou to jedny z nejtěžších skladeb v houslovém repertoáru a jen málo houslistů je dokáže zahrát všechny. Ani já jsem zatím nestudoval všech 24. Budu Vám je tady postupně posílat všechny. Ale pojďme hezky po pořádku.

Podle Wikipedie je Capriccio hudební skladba žertovného charakteru. U Paganiniho je to spíš etuda. Hodně těžká etuda, u které, věřte mi, nemáte čas se smát o)

Capriccio č. 1 – otevírá celý cyklus. Jedná se o velmi virtuosní krátkou skladbu, přezdívanou „Arpeggio“, která odpovídá akordické hře s ricochetem na všech čtyřech strunách. Skladba se otevírá v E dur a poté rychle přechází do sekce v e moll, kde jsou představeny sestupné terciové běhy.

Tady je celé Capriccio č. 1 v podání vynikajícícho Augustina Hadelicha.

Já sám jsem Capriccio č. 1 nahrál v úpravě Roberta Schoumanna s Petrem Jiříkovským u klavíru na mé CD Pavel Šporcl – Paganinini. A samozřejmě mám pro Vás i ukázku.

Pokud byste o toto CD měli zájem ve fyzické podobě, stačí se podívat na můj e shop a CD i s mým vlastnoručním podpisem může být vaše. Získalo Platinovou desku a je moc hezké o)

S pocitem hrdosti jsem zhlédl

dokument “K2 vlastní cestou” o trnité cestě Kláry Kolouchové na vrchol této hory. Stala se první Češkou, která tolik obávanou horu pokořila. Dokument vypráví o neutuchající touze překonat sám sebe, vydržet a vytrvat, i když je cesta za jakýmkoli snem složitá a bolestná. O čem sníte Vy, čeho byste chtěli dosáhnout? Stejně cenné jsou i běžné “malé” cíle, které si dáváme každý den.

Pin It on Pinterest

Share This