Večer argentinského tanga Ástora Piazzolly

Večer argentinského tanga Ástora Piazzolly

Večer argentinského tanga Ástora Piazzolly

Petr Nouzovský – violoncello
Lukáš Sommer – kytara 

Johann Sebastian Bach
Suita č. 1 G dur pro violoncello

Ástor Piazzolla
Ave Maria pro violoncello a kytaru

Richard Galliano
Tango pour Claude pro violoncello a kytaru

Lukáš Sommer
Over the Rainbow pro kytaru
Tramín – Vzpomínka na Mikulov

Pablo Casals
Zpěv ptáků pro violoncello a kytaru

Antonio Vivaldi
Sonáta e moll pro violoncello a kytaru

Astor Piazzolla
Oblivion pro violoncello a kytaru
Libertango pro violoncello a kytaru

Lukáš Sommer
Samba Rustica pro violoncello a kytaru

Koncert pro světlo

Koncert pro světlo

KONCERT PRO SVĚTLO

Skladatel a kytarista Lukáš Sommer představil svůj nový projekt vzniklý v nelehkém období uzavření kultury na podzim 2020. Poprvé ho slyšeli posluchači 8. října v kostele sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem a 11. října v Meditačním centru Tilia v Liberci.

Jak sám autor říká:
„Koncert pro Světlo je můj nový program, vzniklý pro toto těžké období. V situaci, kdy nikdo neví, jaká další omezení přijdou zítra, jsem se rozhodl oprášit svou zálibu hrát v komornich prostorách, kostelích a tam, kde se pořadatelé nebojí koncerty uskutečnit i přes často existenční nejistotu. Světla bude nyní méně a méně, proto volím skladby, které mne samotného vždy držely nad vodou“.

Na progrmu jsou pozitivnískladby J.S. Bacha, Tárregy, Brouwera, Albenize, Luise Milana, Lukáše Sommera a Františka Lukáše.

Dialogy s flétnou

Dialogy s flétnou

DIALOGY S FLÉTNOU

Krásné spojení flétny a kytary inspirovalo celou řadu skladatelů. Žánrově pestrý a posluchačsky vděčný koncert Lukáše Sommera a fenomenální české flétnistky Lenky Kozderkové zahrnuje jak hudbu klasickou, tak inspirovanou tangem, flamencem, či mexickou lidovou   hudbou.  

Láska k žánrovým přesahům zavedla oba dva interprety ke společné improvizaci, často vzniklé z momen-tální „nálady“ publika. O nečekané odbočky, hru s tóny a melodiemi proto není na společných koncertech Lenky Kozderkové a Lukáše Sommera nouze.

Spoluúčinkuje                            
Lenka Kozderková – flétna 

MAURO GIULIANI
Grande Serenade op. 82

GEORG PHILIP TELEMANN
Fantasie č. 8 e moll

MAURICE RAVEL
Pièce en forme de Habanera

FRANCOIS TÁRREGA
Vzpomínky na Alhambru

JACQUES IBERT Entr’acte

JOHANN SEBASTIAN BACH Air           

ASTOR PIAZZOLLA Historie tanga

CLAUDE DEBUSSY Sirynx

LUKÁŠ SOMMER Suita ve starém stylu Variace na Over the Rainbow
Čtyři živly – improvizace na téma
 vzduch, oheň, voda, země

MÁXIMO DIEGO PUJOL Suite Buenos Aires

Medley Hudba ze seriálů (arr. L. Sommer)

Lukáš Sommer: Duše kytary

Lukáš Sommer: Duše kytary

LUKÁŠ SOMMER: DUŠE KYTARY

Lukáš Sommer skladatel: V roce 2017 získala jeho skladba La fine del tempo (Konec času) první cenu v mezinárodní skladatelské soutěže Concorso Novaro, předseda poroty Krzystof Penderecki skladbě udělil také Cenu kritiky a Cenu publika.

V roce 2011 napsal na objednávku festivalu Pražské Jaro flétnový koncert Dopis otci, stal se tak nejmladším osloveným autorem festivalové historie. V roce 2018 zkomponoval pro Nadaci Vize 97 operu Časoplet ke 100. výročí samostatného státu. Jeho skladba na objednávku Pavla Šporcla Gala Violin byla nominována v kategorii Soudobá skladba roku na Classic Prague Awards.

„Časosběrný“ autorský koncert Lukáše Sommera získává na českých a světových pódiích stále větší pozornost. Je inspirován konkrétními životními událostmi, často spjatými s pobytem v jiných zemích. Není jen přehlídkou virtuózní kytarové techniky, často s ingrediencemi flamenca, soulu a jazzové hudby, celý koncert je koncipován jako osobní hudební příběh. V koncertu „Duše kytary“ hraje Lukáš Sommer na nástroje z dílny Richarda Hruše, Petra Semence a firmy Strunal Schönbach.

Od začátku roku 2020 napsal symfonickou báseň Smrtihlav, Sešit Madrigalů pro vokální kvintet a varhany, Smír mezi ctností a krásou pro soprán, smyčcový kvartet a kytaru, Bílou holubici pro hoboj a varhany. Pracuje na nové opeře pro Jihočeské divadlo, skladbě Dvořák Airlines pro smyčcový orchestr a 2. houslový koncert. Uspořádal stream koncert s novým programem s violoncellistou Petrem Nouzovským, vokálním ansámblem Frizzante a nyní chystá též instruktivní recitál věnovaný dětem. 

Hommaje a Jan Kaplický

Neopouštěj mě…

Legenda o Viktorce

Píseň pro Lili

Dětská suita (výběr)

Tramín – vzpomínka na Mikulov

Regina Coeli

Variace na píseň Over the rainbow

Indiana – dva dny v Dillí

Windsurfing – pocta Pavlu Steidlovi

Ukolébavka pro Tyšiho

Návrší – triptych na básně Víta Slívy

Druhý dopis otci

Kytarové Gala

Kytarové Gala

KYTAROVÉ GALA

Koncert je ojedinělou přehlídkou českého nástrojového umění, neboť v jeho průběhu Lukáš Sommer postupně představuje pět mistrovských kytar z dílny českých tvůrců. Vedle klasiků baroka, romantismu a 20. století proto zazní také hudba, která je daným nástrojům psána přímo „na tělo“, často v dialogu s mistrem stavitelem. Díky poutavému vyprávění o vzniku dané kytary mají diváci v průběhu koncertu zážitek nejen z hudby, ale často z netradičního designu ručně vyráběných skvostů. V koncertu „Kytarové Gala“ hraje Lukáš Sommer na nástroje z dílny Richarda Hruše, Jana Veselého, Petra Semence a Miroslava Pospěcha.

Jako kytarista se rád nechává ovlivnit „náladou“ publika a vytváří vždy program koncertu jako ucelený zážitek podle daného místa, často s prvky improvizace a dialogu s diváky. Jako jednoho z mála českých interpretů jej v květnu 2020 čekal sólový kytarový recitál „S kytarou kolem světa“ – vlastní skladby inspirované cestováním, jinými kulturami a konkrétními místy, v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Z důvodu koronaviru byl koncert zrušen.  Debut na Pražském jaru se uskutečnil formou streamu.

JOHANN SEBASTIAN BACH
Preludia a tance (výběr)

LUKÁŠ SOMMER
Suita ve starém stylu

FRANCOIS TÁRREGA
Vzpomínky na Alhambru

LUKÁŠ SOMMER
Virtuózní etudy (výběr)

LEO BROUWER
Un día de noviembre

LUKÁŠ SOMMER
Bezvětří, Eschaton

ISAAC ALBÉNIZ
Asturias

FRANTIŠEK LUKÁŠ
Dialog a tanec

LUKÁŠ SOMMER
Z rodinného alba (výběr)

Pin It on Pinterest