Milí přátelé,

máme za sebou další týden a já k Vám opět přicházím se souhrnem toho, co mě zaujalo, potěšilo i rozladilo v týdnu

27. února – 5. března 2021

Co bylo pro mne důležité:

Včera, 4. března před 343 lety, se v Benátkách narodil můj oblíbený barokní skladatel Antonio Lucio Vivaldi, houslista, dirigent a hudební pedagog. Ke hře na housle jej přivedl otec, který působil jako houslista v orchestru při katedrále sv. Marka. Studoval také hru na varhany a hudební teorii. Jeho Čtvero ročních období jsem hrál mnohokrát. V roce 2015 jsem tuto báječnou skladbu natočil pro Supraphon. Vy si ji můžete v mém podání zakoupit v našem e-shopu. CD samozřejmě, jako vždy, vlastnoručně podepíšu. Tady je malá ochutnávka…

A ještě jedna oslava:

O dva dny dříve, 2. března před 197 lety, tedy v roce 1824, se narodil další skladatel, tentokrát náš – Bedřich Smetana. Pevně věřím, že stejně jako Vivaldiho dílo znáte Smetanovu Mou vlast nebo operu Prodaná nevěsta. Pro housle zkomponoval dvě krásná dua Z domoviny. I tuto skladbu jsem s velkou radostí natočil na své první supraphonské album, říkaly jsme mu Žlutomodré. Nahrávali jsme ho s Petrem Jiříkovským v Rudolfinu. Jsou na něm nádherné skladby českých autorů. O Smetanovi jsem také natočil jeden díl mých Hudebních perliček.

Na co jsem se díval:

Pokud Vás zajímá, co se děje ve světě vesmírných projektů – nedávno jsme si tady psali o přistání americké sondy na Marsu – určitě sledujete, co všechno v tomto segmentu vytváří americký miliardář Elon Musk, kterému patří i auta Tesla. Musk se velmi angažuje ve vesmírném programu s jeho raketami SpaceX. Když jsme byli s rodinou v Californii v roce 2016, měli jsme možnost navštívit právě tuto laboratoř vesmírných lodí. Bylo to neuvěřitelné, krásný a zajímavý prostor. A skvělá zrmzlina pro zaměstnance o). Dokonce jsem vyfocen i vedle jedné rakety, která za 10 dní nato startovala. Ale bohužel tu fotku nemůžu nejít, tak mi musíte věřit o).

N. Paganini – 24 Capriccií

Opět pokročíme ve zkoumání 24 Capriccií N. Paganiniho. Dnešek nám vychází na mé oblíbené č. 5. Tohle Capriccio jsem hrál mnohokrát, často ho používám jako přídavek. Začíná a končí rozloženými akordy, které následují rychlé stupnice směrem dolů. Prostřední část je velmi rychlá, šestnáctinové běhy po všech strunách. A jak už to u Paganiniho bývá, není to procházka růžovou zahradou o).

Dnešní Bulletin je speciální v tom, že se hodně týká hudby, kterou často hraji. Není tedy možná překvapení, že i toto Capriccio jsem natočil na mé paganinské album. Vy si ho teď „živě“ můžete poslechnout z mého poslednícho londýnského vystoupení.

Pin It on Pinterest

Share This